Alexandria Group Oyj järjestää henkilöstöannin, johon liittyy lisäosakejärjestelmä  

ALEXANDRIA GROUP OYJ - Muutokset eri osake- ja arvopaperilajeihin liittyvissä oikeuksissa 1.12.2025 kello 10.00

Alexandria Group Oyj:n (Yhtiö) hallitus päätti 1.12.2025 Yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen 13.3.2025 antaman valtuutuksen nojalla osakeannista, jossa Yhtiö tarjoaa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen Yhtiön ja sen tytäryhtiöiden henkilöstön ja johdon merkittäväksi alustavasti yhteensä enintään 225 000 Yhtiön uutta osaketta (Osake) jäljempänä esitettyjen ehtojen mukaisesti (Henkilöstöanti). Henkilöstöantiin voivat osallistua myös Yhtiön sidonnaisasiamiehet sekä Yhtiön hallituksen jäsenet. Mahdollisessa ylikysyntätilanteessa hallitus voi päättää korottaa Osakkeiden lukumäärää yhteensä enintään 450 000 osakkeeseen.

Henkilöstöannin tarkoituksena on kannustaa merkitsijöitä hankkimaan ja omistamaan Yhtiön osakkeita sekä sitouttaa heidät Yhtiön pitkän aikavälin strategiaan ja tavoitteisiin. Hallitus katsoo, että suunnattu osakeanti on Yhtiön edun mukainen ja että osakkeenomistajan merkintäetuoikeudesta poikkeamiselle on osakeyhtiölain 9 luvun 4 §:n mukainen Yhtiön kannalta painava taloudellinen syy.

Henkilöstöannissa osakkeen merkintähinta on 8,89 euroa osakkeelta. Merkintähinta vastaa Yhtiön osakkeen vaihdolla painotettua keskikurssia Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä Nasdaq First North Growth Market -markkinapaikalla ajanjaksolla 1.-30.11.2025 vähennettynä 10 prosentilla.

Osakkeiden merkintäaika on 3.-17.12.2025. Merkinnät on maksettava merkittäessä Henkilöstöannin ehtojen ja annettavien ohjeiden mukaisesti. Merkintähinnat kirjataan yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.

Henkilöstöantiin liittyy lisäosakejärjestelmä, jossa Henkilöstöannin merkitsijällä on mahdollisuus saada vastikkeetta lisäosakkeita 17.12.2028 päättyvän sitouttamisjakson jälkeen lisäosakejärjestelmän ehtojen mukaisesti.

Yhtiön hallitus on sitoutunut 1.12.2025 tekemällään päätöksellä siihen, että Henkilöstöannissa hyväksytysti merkityt kaksi (2) Osaketta oikeuttavat yhteen (1) vastikkeettomaan osakkeeseen siltä osin kuin asianomainen henkilö ei ole luovuttanut Henkilöstöannissa hyväksytysti merkitsemiään Osakkeita kolmen (3) vuoden kuluessa Henkilöstöannin merkintäajan päättymisestä. Lisäksi edellytyksenä henkilöstön ja asiamiesten lisäosakkeiden saannille on, että asianomaisen henkilön työ- tai toimisuhde taikka asiamiessopimus Yhtiöön tai sen tytäryhtiöön on edelleen voimassa (ellei Yhtiön hallitus perustellusta syystä toisin päätä). Maksuttomia osakkeita voidaan siten antaa Henkilöstöannissa enintään 225 000 kappaletta, mikäli Henkilöstöanti merkitään täysimääräisesti ja edellä mainitut edellytykset täyttyvät. Maksuttomat osakkeet voivat olla uusia tai olemassa olevia Yhtiön hallussa olevia Yhtiön osakkeita tai Yhtiö voi hankkia osakkeet Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä Nasdaq First North Growth Market -markkinapaikalla. Palkkio voidaan maksaa myös kokonaan rahana. Maksuttomat osakkeet annetaan aikaisintaan kolmen (3) vuoden ja yhden (1) kuukauden kuluttua Henkilöstöannin merkintäajan päättymisestä Yhtiön hallituksen päättämänä ajankohtana. Maksuttomia osakkeita voidaan antaa yhdessä tai useammassa erässä. Henkilöstön lisäosakejärjestelmässä otetaan huomioon kulloinkin voimassa oleva finanssialan palkitsemista koskeva sääntely ja ohjeistus, joka tietyissä tapauksissa voi edellyttää palkkion maksun lykkäämistä.

Henkilöstöannin ehdot ovat kokonaisuudessaan tämän yhtiötiedotteen liitteenä. Henkilöstöannin lopullisesta tuloksesta tiedotetaan arviolta 19.12.2025.

ALEXANDRIA GROUP OYJ

Hallitus

Lisätietoja:

Jan Åkesson

toimitusjohtaja

+358 40 731 2325

jan.akesson@alexandria.fi

Hyväksytty neuvonantaja:

Oaklins Finland Oy

Puh. 09 6129 670

Alexandria Group Oyj

Vuonna 1996 perustettu Alexandria on 28 vuoden aikana kasvanut yhdeksi Suomen suurimmista sijoituspalveluyhtiöistä. Tehtävänämme on auttaa suomalaisia kasvattamaan varallisuuttaan ja elämään rikkaampaa elämää. Alexandria palvelee yli 37 000 asiakastaan 30 paikkakunnalla yli 200 sijoitusalan asiantuntijan voimin. Konsernin muodostavat Alexandria Group Oyj, Alexandria Rahastoyhtiö Oy, Alexandria Markets Oy, Alexandria Yritysrahoitus Oy, Premium Advisors Oy sekä Luxor Investment Management Oy. Yhtiön osake on listattu First North -markkinapaikalla kaupankäyntitunnuksella ALEX.



Alexandria Group Oyj - Henkilöstöannin ehdot 2025.pdf