Kallelse till årsstämma i Bong AB

Aktieägarna i Bong AB, org. nr 556034-1579, kallas till årsstämma onsdagen den 14 maj 2025 kl. 13:00 hos Mangold Fondkommission AB på Nybrogatan 55 i Stockholm.

RÄTT ATT DELTA OCH ANMÄLAN TILL BOLAGET

Den som önskar delta i stämman ska

dels               vara införd som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdagen den 6 maj 2025, och

dels               senast torsdagen den 8 maj 2025 anmäla sitt deltagande till bolaget genom brev till Bong AB, att: Årsstämma, Box 516, 291 25 Kristianstad eller via e-post till anmalan.arsstamma@bong.com, märk anmälan med ”Årsstämma”.

Vid anmälan ska uppges namn/företagsnamn och person-/organisationsnummer, adress, telefonnummer samt i förekommande fall uppgift om ombud och/eller ställföreträdare. Om aktieägaren avser att medföra ett eller två biträden till stämman ska sådant deltagande anmälas enligt vad som anges ovan. Till anmälan bör även i förekommande fall, exempelvis för juridisk person, bifogas fullständiga behörighetshandlingar såsom registreringsbevis eller motsvarande.

Förvaltarregistrerade aktier

Den som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att ha rätt att delta i stämman, genom förvaltares försorg låta registrera aktierna i eget namn, så att vederbörande är registrerad i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdagen den 6 maj 2025. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistrering som av aktieägare har begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av förvaltaren senast torsdagen den 8 maj 2025 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.

Ombud

Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig, undertecknad och daterad fullmakt för ombudet. Om fullmakten utfärdats av juridisk person ska bestyrkt kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling för den juridiska personen bifogas. Fullmakten i original samt eventuellt registreringsbevis bör i god tid före stämman skickas till bolaget på ovanstående adress.

Fullmaktsformulär finns tillgängligt på Bolagets webbplats, www.bong.com och tillhandahålls aktieägaren på begäran.

FÖRSLAG TILL DAGORDNING

  1. Stämmans öppnande
  2. Val av ordförande vid stämman
  3. Upprättande och godkännande av röstlängd
  4. Godkännande av dagordning
  5. Val av en eller två justeringspersoner
  6. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
  7. Framläggande av årsredovisning och revisionsberättelse samt koncernredovisning och koncernrevisionsberättelse
  8. Beslut om
    1. fastställande av resultaträkning och balansräkning samt koncernresultaträkning och koncernbalansräkning,
    2. dispositioner beträffande bolagets resultat enligt den fastställda balansräkningen, samt
    3. ansvarsfrihet för styrelseledamöter och verkställande direktör
  9. Godkännande av styrelsens ersättningsrapport
  10. Beslut om antalet styrelseledamöter
  11. Beslut om arvoden åt styrelsen
  12. Val av styrelseledamöter och styrelseordförande
  13. Beslut om antalet revisorer
  14. Beslut om arvoden åt revisorer
  15. Val av revisor
  16. Beslut om emissionsbemyndigande
  17. Stämmans avslutande

BESLUTSFÖRSLAG

Valberedningens förslag (punkt 2 samt punkterna 10-15)

Valberedningen, bestående av Stéphane Hamelin (representant för Holdham SA), Per Åhlgren (representant för GoMobile Nu AB) och Bengt Stillström har föreslagit följande:

punkt 2          Per Åhlgren ska väljas till ordförande vid årsstämman

punkt 10        Styrelsen ska bestå av fyra stämmovalda ordinarie ledamöter utan suppleanter.

punkt 11        Arvode till styrelsens ledamöter ska utgå med 300 000 kronor till styrelsens ordförande och med 150 000 kronor till envar av övriga bolagsstämmovalda ledamöter som inte är anställda i bolaget, samt ska arvode för arbete i revisionsutskottet utgå med 100 000 kronor för ordföranden och med 50 000 kronor för ledamot.

punkt 12       Omval ska ske av ledamöterna Christian Paulsson, Stéphane Hamelin, Eric Joan och Per Åhlgren för perioden fram till och med utgången av årsstämman 2026. Per Åhlgren ska utses till styrelsens ordförande.

punkt 13        Till revisor ska utses ett registrerat revisionsbolag.

punkt 14        Revisorerna ska erhålla ersättning enligt avtal.      

punkt 15       Revisionsbolaget Grant Thornton Sweden AB ska väljas till bolagets revisor för en mandatperiod om ett år, i enlighet med revisionsutskottets rekommendation, således till och med utgången av årsstämman 2026, varvid revisionsbolaget upplyst om att den auktoriserade revisorn Mia Rutenius kommer utses till huvudansvarig revisor.

Styrelsens förslag (punkt 8(b) samt punkten 16)

Dispositioner beträffande bolagets resultat enligt den fastställda balansräkningen (punkt 8b)

Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska lämnas för räkenskapsåret 2024. Styrelsens fullständiga förslag till resultatdisposition kommer redovisas i bolagets årsredovisning.

Beslut om emissionsbemyndigande (punkt 16)

Styrelsen föreslår att årsstämman bemyndigar styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden intill nästkommande årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, fatta beslut om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler. Bemyndigandet ska även innefatta rätt att besluta om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler med bestämmelse om apport, kvittningsrätt eller annars med villkor enligt aktiebolagslagen. Det totala antalet aktier som omfattas av sådana emissioner får inte överstiga 10 procent av antalet utestående aktier vid tidpunkten för bolagsstämmans beslut.

Styrelsen, eller den styrelsen utser, ska ha rätt att besluta om de smärre justeringar av bolagsstämmans beslut som kan erfordras i samband med registrering vid Bolagsverket.

HANDLINGAR

Fullständiga förslag samt redovisningshandlingar och revisionsberättelse för 2024 kommer att finnas tillgängliga hos bolaget, och på bolagets webbplats www.bong.com, senast från och med tre veckor före stämman och skickas genast och utan kostnad för mottagaren till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress. Handlingarna kommer dessutom att finnas tillgängliga på stämman.
 

UPPLYSNINGAR PÅ STÄMMAN

Styrelsen och den verkställande direktören ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget, vid stämman lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen, förhållanden som kan inverka på bedömningen av Bolagets eller dotterföretags ekonomiska situation, koncernredovisningen och Bolagets förhållande till annat koncernföretag.

AKTIER OCH RÖSTER

I bolaget finns vid tidpunkten för kallelsen 211 205 058 aktier och röster. Bolaget innehar inga egna aktier.

BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER

För information om hur dina personuppgifter behandlas, vänligen se https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/ES_PUA_Integritetspolicy_bolagsstammor.pdf

____________

Kristianstad i april 2025

Bong AB (publ)

Styrelsen

För ytterligare information kontakta Carsten Grimmer, CFO i Bong AB (publ). Tfn (växel) 044-20 70 00.